U Republici Srbiji, privredna društva i preduzetnici koji proizvode ili uvoze proizvode koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada u obavezi su da vode dnevnu evidenciju i podnose godišnji izveštaj o količini i vrsti proizvedenih i uveženih proizvoda koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada.
Godišnji izveštaj o posebnim tokovima otpada se dostavlja Agenciji za zaštitu životne sredine. Izveštaj se podnosi isključivo upotrebom informacionog sistema NRIZ (Nacionalni registar izvora zagađivanja).
Pomenuta privredna društva i preduzetnici spadaju u obveznike plaćanja naknade za posebne tokove otpada.
Obaveza vođenja dnevne evidencije i izrade godišnjeg izveštaja o posebnim tokovima otpada, kao i obaveza obračuna i plaćanja naknade za proizvode koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada propisana je sledećim propisima:
- Uredbom o proizvodima koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada, obrascu dnevne evidencije o količini i vrsti proizvedenih i uvezenih proizvoda i godišnjeg izveštaja, načinu i rokovima dostavljanja godišnjeg izveštaja, obveznicima plaćanja naknade, kriterijumima za obračun, visinu i način obračunavanja i plaćanja naknade
- Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara
Dnevna evidencija o količini i vrsti proizvedenih i uveženih proizvoda koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada se može voditi u elektronskom ili pisanom obliku, dok se godišnji izveštaj o posebnim tokovima izrađuje elektronski upotrebom informacionog sistema NRIZ pri Agenciji za zaštitu životne sredine.
Obveznici plaćanja naknade za posebne tokove otpada su u obavezi da Agenciji za zaštitu životne sredine (putem NRIZ-a) godišnji izveštaj o posebnim tokovima otpada dostave do 15. marta tekuće godine za prethodnu godinu.
Na osnovu evidencije se vrši obračun i visina naknade koju obveznici plaćanja naknade za posebne tokove otpada moraju da plate. Naknada se plaća kvartalno.
Nknada se obračunava samo kada se roba prvi put stavlja u promet. Znači jednom se plaća, ne kao PDV u svakoj fazi prometa.
Prvim danom prometa smatra se:
- za proizvođača: dan prvog stavljanja na tržište.
- za uvoznika: dan carinjenja i prijema robe u magacin uvoznika.
Bitno je napomenuti da ne potpadaju svi proizvodi pod ovu uredbu. Proizvodi za koje se vodi evidencija i izrađuje izveštaj o posebnim tokovima otpada, prema pomenutom Zakonu o naknadama za korišćenje javnih dobara su:
- gume od motornih vozila (automobila, autobusa, kamiona, motorcikala i dr.), poljoprivrednih i građevinskih mašina, prikolica, vučenih mašina i drugih mašina i uređaja i ostali slični proizvodi;
- proizvodi koji sadrže azbest;
- baterije ili akumulatori;
- sva mineralna i sintetička ulja i maziva koja više nisu pogodna za prvobitnu namenu, a naročito korišćena motorna ulja i ulja za menjače, kao i mineralna ulja za podmazivanje, ulja za turbine, hidraulična ulja i ostala mineralna ili sintetička ulja, kao i svako ulje koje nastaje obavljanjem ugostiteljske i turističke delatnosti, u industriji, trgovini i drugim sličnim delatnostima u kojima se priprema više od 50 obroka dnevno, kao i otpadni mulj iz proizvodnje jestivog ulja;
- električni i elektronski proizvodi čiji rad zavisi od električne struje ili elektromagnetnih polja, kao i proizvodi namenjeni za proizvodnju, prenos i merenje struje i elektromagnetnih polja, za korišćenje kod napona koji ne prelazi 1000 V za naizmeničnu struju i 1500 V za jednosmernu struju;
- vozilo kategorije M1 (motorno vozilo za prevoz putnika – putničko vozilo koje, osim sedišta vozača ima još najviše osam sedišta) ili N1 (motorno vozilo za prevoz tereta ‐ teretno vozilo čija najveća dozvoljena masa nije veća od 3,5 t), motorno vozilo sa tri točka, osim motornih tricikala (kategorija L5 ‐ teški tricikl) i njihovi neupotrebljivi ili odbačeni delovi.
Za nepoštovanje Zakon o naknadama za korišćenje javnih dobara i Uredbe o posebnim tokovima otpada predviđene su kazne u iznosu od :
- 500.000-2.000.000 dinara za pravno lice
- 10.000-100.000 dinara za odgovorno lice u pravnom licu
- 10.000-500.000 dinara za preduzetnike.
Spisak preduzeća i preduzetnika koja imaju obavezu prijave, a koja do sada nisu dostavila izveštaj o posebnim tokovima otpada, je javno dostupan na zvaničnom web sajtu Agencije za zaštitu životne sredine, odnosno Nacionalnog registra izvora zagađivanja.
Propisane izveštaje i evidencije možete popuniti sami ili pak angažovati nekoga da to uradi za vas.
PanMax Solutions d.o.o. Novi Sad pruža usluge u vezi vođenja dnevne evidencije i izrade godišnjeg izveštaja o posebnim tokovima otpada i to:
- Vođenje dnevne evidencije o proizvodnji, uvozu i izvozu proizvoda (Obrazac 1)
- Izrada godišnjeg izveštaja o posebnim tokovima otpada (Obrazac 2) korišćenjem informacionog sistema NRIZ (Nacionalni registar izvora zagađivanja)
- Obračun visine naknade za proizvode koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada
- Sastavljanje neophodnih izjava ukoliko je došlo do greške u evidentiranju od strane Agencije
- Dostavljanje preciznih informacija vezano za slanje neophodne dokumentacije na propisane adrese.